Mapa akce

950 let Olešnice
a
Svatováclavský jarmark

Oslava výročí 950 let od první písemné zmínky o Olešnici

Vážení spoluobčané,
je nám velkou ctí pozvat Vás na oslavy našeho města. V letošním roce, jak už jistě víte, si připomínáme 950 let od první písemné zmínky. A to už je velká řádka let, století, téměř tisíciletí. Vzhledem k výši tohoto čísla si takové připomenutí zaslouží náležitou pozornost. Dovolte nám tímto, abychom Vás co nejsrdečněji pozvali na oslavy našeho města na náměstí Míru ve čtvrtek 28. 9. 2023.

V dopoledních hodinách v rámci doprovodného programu můžete zavítat na Den otevřených dveří do základní školy a zavzpomínat na školní léta. Pokud Vás nevyplaší zkoušení či neplánovaná písemka v prostorách školy, můžete využít pro zvýšení adrenalinu Muzeum strašidel. A kdo ještě nenavštívil místní Muzeum veteránů, určitě využijte a nadýchejte tuto autentickou atmosféru. Trošku jiná, ale také naprosto výjimečná, téměř pohádková pro Vás může být i zastávka v řemeslné modrotiskové dílně Danzingerových. Zajímavý program si pro tento významný den připravili samozřejmě i olešničtí dobrovolní hasiči a rádi Vás uvítají v prostorách hasičské zbrojnice.

Hlavní program začne na náměstí ve 14 hodin. Po slavnostním zahájení se představí děti základní školy, žáci hudebního a tanečního oboru ZUŠ Letovice, také zazní melodie v podání akordeonů a cimbálové muziky. Tradičním hostem na olešnických slavnostech bývá VDO ZUŠ Letovice pod vedením pana Petra Křivinky. Ani letos tomu nebude jinak a my se můžeme těšit na jejich vystoupení. V čase oslav jistě zaznamenáte nápadně jiné návštěvníky, statečné a udatné rytíře, díky kterým se budeme moci přenést do dob dávno minulých. A když zrovna nebudete obdivovat udatné reky, možná Vaše oko potěší krásné ženy a modrotiskové modely doplněné ozdobami firmy Moraviaflor. A také máme velikou radost, že naše pozvání přijala Aneta Langerová a my ji v premiéře přivítáme u nás v Olešnici. O závěrečnou tečku v podobě kejklířské show se postará historická skupina Gryff.

Po celé odpoledne budete moci obdivovat některá řemesla a navštívit stánky s pestrým občerstvením i upomínkovými předměty.

Vážení a milí spoluobčané, rodáci, přátelé, věrní i náhodní návštěvníci Olešnice, naším velkým přáním je, abychom tento významný den oslavili společně s Vámi v dobré náladě a pohodě. Přijďme a připijme na zdraví městu Olešnice, ať je to stále dobré místo k žití.

Program náměstí:

  • 14:00  -  zahájení, vystoupení žáků ZŠ Olešnice
  • 14:50  -  vystoupení DPS ZUŠ Letovice
  • 15:20  -  vystoupení harmonikářů a olešnické cimbálové muziky
  • 16:30  -  vystoupení VDO ZUŠ Letovice - filmová hudba
  • 17:40  -  módní přehlídka šatů z modrotisku
  • 18:10  -  vystoupení šermířské skupiny Gryff
  • 19:00  -  koncert Anety Langerové

  • 20:00  -  kejklířská show, závěr

Doprovodný program:

10:00 – 16:00  -  Den otevřených dveří v Modrotisku Danzinger, Muzeu veteránů, Muzeu strašidel, hasičské zbrojnici, ZŠ Olešnice, projížďky historickou hasičskou Tatrou, ražba pamětních mincí v historickém stánku, tvoření pro děti na faře, doprovodný program šermířské skupiny Gryff

Stánky na náměstí:

Mincovna, Moraviaflor, Řeznictví Šutera, Řeznictví Vrbas, Prosetínské trubičky, Trdelník, "Papačky od Lůcy", Palačinky, Rebel Bean káva, Vinařství Zábojník, Rybáři Olešnice, Městský stánek, Hrnčíř, Košíkář, Kovář, Výrobky z kůže, Výrobky z kůže a šperky, Dílničky pro děti, Příběh dřeva a další.

Občerstvení po celou dobu akce zajistí na náměstí olešnické spolky a podniky.
Těšit se můžete i na víno z vinařství pana Zábojníka nebo na řemeslné pivo „Olešnický Závršák“.

Celým odpolednem provází: Kuba Slavíček a Galina Žílová

Vstup zdarma