Vydáno dne 10. 5. 2021 | Vložil/a: Ing. Soňa Večeřová, Ph.D | x přečteno

Začátky: Ve čtyřicátých letech minulého století byl u pana Bartoně ustájen plemenný býk. Přišla mu nabídka, pokud založí v Olešnici chovatelský spolek, dostanou do vínku stádečko ovčí a plemenného kozla. Sešli se v hospodě na Habeši pánové Bartoň, Pochop, Hloušek, Hanák. Domluvili se, že si rozdělí Olešnici a půjdou do toho. Pan Hloušek zapřáhl do bryčky svoje vraníky a zajel do hospodářské školy, kde získal pro tuto akci pana ředitele Filu. Z absolventů školy se přidali pan Petr z Rovečného a pan Sedláček z Crhova. V lednu 1941 byla v hospodářské škole ustavující schůze za účasti asi 30 členů.

 

Prvním předsedou byl zvolen pan Adolf Lepold ze Křtěnova, místopředseda pan Procházka Josef číslo 85. Zakládajícím členy mimo již jmenovaných, byli pánové Baka, Vaverka, Kašpárek, Fiala, Soukal, Peša, Krepl, bratří Vrbkové, Horáčci: Ondřej, Metoděj, Vincent, Polach a mnoho dalších. Začali budovat výstavní klece a hned první rok uspořádali v hospodářské škole první výstavu. V dalších letech se pořádali výstavy opět v hospodářské škole. Potom vždy jednou ročně na dvoře Pivovaru a následně v parku před školou. Výstavní materiál se uskladňoval ve stodole u Grubhoferů.

 

V 60. letech minulého století ukončil své členství ve spolku vášnivý chovatel pan Vrbka Vladimír. Nejprve založil novou organizaci v Boskovicích, ale ta neměla dlouhého trvání a zanikla. Pan Vrbka se ale nevzdal a založil v Olešnici spolek cizokrajného ptactva a rybiček - tzv. Olešnici II. Obklopil se mladými lidmi a začali fungovat. Získali v Boskovicích bouračku, kterou převezli do Olešnice. A začali stavět. Klubovnu a sklad krmiva.

 

V té době byla původnímu spolku nabízena Puchárna k odkoupení. Poté přišla nabídka, že by se mohla vybudovat výstavní hala. Podmínkou bylo, že se musí zúčastnit obě organizace. Po dalším jednání byly podmínky schváleny a začalo se budovat. Sháněly se peníze, kde to šlo. Chodili jsme na brigády, na sběr kamení, úklid slámy, na bramborový kombajn, budovali jsme základy na telefonní převaděč na Bakovém kopci. Hlavními tahouny při této budovatelské akci byli - pan Procházka Josef, Slechan František za organizaci číslo jedna, za organizaci číslo dvě pan Vrbka Vladimír a Šutera František. Zednické práce obstarávali pan Baka Jaroslav, Cveček František, Peša Jaroslav Kněževes. V poměrně krátké době byla hala dostavěna. Každý rok začala vystavovat jedna organizace.

 

V současné době jsme zase jeden spolek, je nás sice málo, ale každý rok o pouti pořádáme výstavu, která je hojně navštěvovaná. Těší nás, že přijedou chovatelé a návštěvníci i z dalekého okolí a chválí nás, jakou máme výstavu a areál. Spolupracujeme s organizacemi nejen z okresu, ale i ze vzdálenějších. Například: Hradec nad Svitavou, Polička, Pomezí, Borová, Bystřice nad Pernštejnem, Tišnov, Kuřim, Chotěboř. Naši členové - přítel Baka, Krepl jsou v klubu A. Ti vystavují ještě do vzdálenějších míst. Máme několik mladých, které vede přítelkyně Mášová Daniela. Věnují se převážně ukázce králičího hopu na různých akcích - Dny řemesel v Kunštátě, výstavy, dny dětí, atd…

 

Město Olešnice nám zbudovalo „Dvoreček naší babičky“, na který dodáváme zvířata, o které se staráme. Je to taková malá zoologická zahrada - těší nás, že přijedou maminky s dětmi ze širokého okolí a jsou spokojené i s dětmi. Letos o olešnické pouti chystáme výstavu, na které vás rádi přivítáme a přejeme vám hlavně hodně zdraví v této nelehké době. A kdyby měl někdo zájem o chovatelství, rádi ho mezi námi přivítáme.

 

Výbor pracuje ve složení:

Baka Jaroslav, Ing. Bareš Jiří, Danielová Blažena, Mášová Daniela, Sedlák Bohuslav