Vydáno dne 3. 3. 2022Vložil/a: Ivana Kozlová21x přečteno

Spolupráce se Slovenskem

Okouzlující svět knižních příběhů, pohádek a básní, to bylo téma, které školáci měli ztvárnit při výrobě záložek do knih a poté poslat žákům do školy na Slovensku.

Naši školu jsem totiž opět zapojila do projektu Záložka do knih spojuje školy, jehož cílem je podpora četby u dětí a navázání kontaktu mezi českými a slovenskými školami prostřednictvím výměny záložek do knih.

Oslovení třeťáčci se do této akce zapojili s velkým elánem. S paní vychovatelkou Veselou se při čtení pohádek a pověstí zdokonalovali ve svých čtenářských dovednostech a současně již sbírali nápady k vytvoření záložky.

Fantazie a šikovné ruce dětí vykouzlily krásné princezny, tajemné skřítky, zelené vodníky, pestré květiny, velká i malá zvířata,... Každý žák také napsal dopis, ve kterém sdělil nějaké informace o sobě. Abychom konkrétně věděli, komu budeme dopisy posílat, tak jsme s paní učitelkou a s žáky ze Slovenska uskutečnili online setkání, při němž jsme se představili a vzájemně si popovídali o škole a obci, v níž žijeme. Nakonec jsme záložky, dopisy, pohlednice a také knihu Pověsti z Boskovicka pro malé čtenáře, kterou napsal olešnický pan starosta, zabalili a poštou poslali do Piešťan.

K radosti nás všech zapojených brzy také přišla zásilka ze Slovenska. Obdržené dopisy se záložkami si děti s nadšením rozebraly a četly.

Ale tímto tato naše česko-slovenská spolupráce neskončila.

Děti si posílají dopisy i nadále a já věřím, že si tak procvičí nejen své psaní a čtení, ale také získají nové kamarády a třeba se i něco naučí z jazyka našich sousedů.

 

Učíme se němčinu

S němčináři ze sedmého ročníku jsme se rozhodli, že po třech měsících výuky jazyka uplatní své naučené znalosti při napsání dopisů do zahraničí.

Podařilo se nám navázat spolupráci s několika školami v cizině a prostřednictvím dopisů se tak s nimi podělit o radost z Vánoc.

Každý žák si zvolil, do které země napíše. Na výběr bylo Německo, Polsko, Nizozemí, Dánsko, Řecko, Turecko, Itálie, Francie, Chorvatsko, Slovinsko a dokonce i nedaleké Slovensko. Děti vyrobily originální vánoční přání, v němčině napsaly zahraničním školákům o sobě, slavení Vánoc u nás a popřály jim k těmto svátkům a do nového roku. Poštou jsme do zahraničí posílali celkem dvacet tři dopisů.

Před Vánocemi jsme také my obdrželi dopisy z těchto zemí kromě Turecka, neboť dopis, který nám posílali, se jim prý vrátil zpět. Všechna psaní jsme se zvědavostí přečetli a dozvěděli se, jak slaví Vánoce jinde, také si poslechli žáky zazpívané vánoční koledy a potěšili se krásnými přáními či pohlednicemi, které jsme dostali. 

Díky pilnosti všech žáků se nám tento krátký projekt zdařilo uskutečnit a dotáhnout do konce.

Věřím, že sedmáci se opět s odvahou a radostí zapojí do dalších aktivit, které jim při učení se němčině nabídnu.

 

Srdíčkové dny

V prosinci se naše škola po deváté zapojila do celorepublikové sbírky Srdíčkové dny, jejíž výtěžek pomáhá rodinám s vážně nemocnými a postiženými dětmi.

Nabídku drobných předmětů v hodnotě 35 Kč jsme tentokrát z důvodu pandemie uskutečnili pouze v prostorách školy. Proto naši žáci nevyráželi do ulic Olešnice, kde jste tak vždy i vy, občané města, měli možnost do sbírky přispět.  

Děkuji kolegům, dalším zaměstnancům školy a hlavně velkému množství žáků (za podpory jejich rodičů, prarodičů,...), kteří nezůstali k této sbírce lhostejní, podpořili ji svojí štědrostí a na účel sbírky se nám tak podařilo vybrat částku 8 505 Kč. 

                                                                                                                                                                                                   Mgr. Lenka Němečková

 

 

Lyžařský výcvikový kurz

V týdnu od 14. února do 18. února jsme my, žáci osmého a sedmého ročníku, absolvovali lyžařský výcvik na Ski areálu v Olešnici.

První den jsme byli rozděleni podle zdatnosti v lyžování do čtyř skupin. Po celý týden jsme se pak snažili poslouchat cenné rady instruktorů a techniku lyžování zdokonalovat. Nepřízeň počasí nás zastihla ve čtvrtek a s ní také výpadek elektrického proudu. Avšak jako nadšení sportovci jsme se nezalekli a na kopec vystoupali po svých. Promočení oděvů nám všem však bohatě stačilo, a proto už odpolední trénink byl zrušen.

Poslední den jsme naše lyžařské umění ukázali při závodě ve slalomu. Nejrychlejší jízdu předvedl Štěpán Krejčí a stal se tak nejlepším lyžařem letošního kurzu. Gratulujeme!

Myslíme, že každý z nás na tento týden lyžování bude rád vzpomínat. Po dlouhé době provázené různými omezeními jsme se totiž konečně dočkali společné školní akce, zlepšili se v lyžování a hlavně byli spolu s kamarády. Za to velmi děkujeme našim trpělivým instruktorům, paní učitelce Horáčkové a Habancové, panu učiteli Habancovi a instruktorce Elišce Petrželkové, kteří nás měli na starost a také vedení školy a Ski areálu, kteří pro nás tento výcvik zajistili zcela zdarma.

 

žákyně 8. třídy: Šarlota Mižikarová, Tereza Kovářová, Nela Kadlecová