Vydáno dne 4. 12. 2019Vložil/a: Ing. Soňa Večeřová, Ph.D21x přečteno

V pátek 15. 11. 2019 proběhla v olešnickém kině beseda s Josefem Zimovčákem, několikanásobným mistrem světa v jízdě na historickém vysokém kole. Josef stylem sobě vlastním povykládal publiku něco málo o historii vysokých kol a o tom, jak se ke kolu dostal on. Podstatnou část přednášky vyprávěl Josef o trojici nejvýznamnějších cyklistických závodů, jichž se účastnil právě na vysokém kole (Tour de France, Giro d´ Italia, Vuelta a España). Josef samozřejmě nezapomněl ani na své pády, kterých bylo za roky jeho sportovních výkonů na vysokém kole nespočet a které končily i velmi těžkými zraněními. Nutno podotknout, že bylo jen málo těch, po kterých by hned, nebo druhý den nesedl znovu na vysoké kolo a nedokončil započatou jízdu. Příkladem uvádím pád na Tour de France, kdy byl s naštípnutou lopatkou, zlomenou čelistí a několika zlomenými žebry, četnými odřeninami a pohmožděninami v bezvědomí transportován vrtulníkem do nemocnice. Hned ráno podepsal v nemocnici revers a Tour de France dokončil.

Během večera se svými dotazy aktivně zapojili i diváci a jeden z nich si dokonce vyzkoušel jízdu na vysokém kole. Pravda, chtělo by to ještě trochu tréninku J .

V rámci besedy se diváci dozvěděli i o nadačním fondu Josefa Zimovčáka - Na kole dětem, který se zaměřuje na pomoc onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám poté, co tuto těžkou a zákeřnou nemoc překonají. Za vybrané peníze pořádá nadace rekondiční pobyty, zaměřené zejména na sportovní aktivity těchto dětí. Za dobu deseti let fungování nadačního fondu se podařilo vybrat částku převyšující deset milionů korun. K tomu nyní přibyl i výtěžek z páteční besedy v Olešnici, kde se, kromě příspěvku pět tisíc korun senátorky paní Ing. Jaromíry Vítkové, která je vášnivou cyklistkou a poskytla besedě záštitu, města Olešnice, jež přispělo deseti tisíci korunami, a sdružení nezávislých kandidátů Občané města Olešnice, které přidalo pět tisíc korun, sešlo ve formě dobrovolného vstupného dalších dva tisíce osm set padesát korun, což je, navzdory nevelké účasti, krásný výsledek. Tedy dohromady se na této besedě nadaci přispělo 22850,-Kč. Děkujeme paní senátorce, městu Olešnice, sdružení nezávislých kandidátů Občané města Olešnice a všem, kteří se zúčastnili a přispěli.

Pomáhat a přispívat lze i nadále, klidně i z pohodlí domova. Více najdete na www.nakoledetem.cz, kde je krom informací o pořádaných akcích i číslo transparentního účtu, kam lze zaslat finanční příspěvek.

Hlavní akcí nadačního fondu, během kterých se sbírají finanční prostředky, je otevřená cyklotour, kdy se každý rok během deseti etap ujede více než tisíc kilometrů napříč Českou republikou. Přidat se může každý a jet buď celou etapu (či více etap), nebo se připojit jen na část etapy.  Stačí jen dodržovat základní pravidla, která lze nalézt na zmíněných webových stránkách. Osobnostmi této akce jsou například hrudní a břišní chirurg profesor Pavel Pafko, přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk, několikanásobná mistrně světa v biatlonu Gábina Koukalová, spisovatel a publicista Jan Králík a spousta dalších, které lze potkat v pelotonu na kole.

Vážení přátelé, ještě jednou děkujeme za Vaši účast a přispění dobré věci. A s Josefovým zvoláním „Přátelé do sedátek“ se budeme těšit na setkání s Vámi při některé z etap cyklotour v roce 2020.

Kuba Slavíček