Vydáno dne 9. 11. 2023Vložil/a: Ivana Kozlová

List – opad, …. A já vzpomínám, jak vlastně celkem nedávno se rozvil a zazelenal tou nejdokonalejší jarní svěžestí, sílil a v létě dělal stín a radost i bezpečí člověku, hmyzu a ptákům. A teď pomalu odchází. Ale odcházení  je to velkolepé, okouzlující, hýřící dokonalými barevnými odstíny a kompozicemi.

A protože jsem člověk podzimní, propadám v těchto nádherných dnech totálnímu obdivu k tomu, co se za okny odehrává. Ranní mlha a chlad nenapoví co nás čeká. Bývá to překvapení. A v mém případě vždy milé. Ať je barevné         a rozjásané, ale vítám i den šedivý, mlhavý a deštivý. To cítím jakýsi klid              a měkké pohlazení. Generace předků plahočících se na poli a okolo hospodářství končívaly práce. A aniž bych se já až tak moc angažovala na poli     a v chlévě, tak nějak to přirozeně cítím. Už není kam spěchat, vše dokonáno. Kruh se pomalu uzavírá, světla ubývá. Je čas na rozjímání a vzpomínání. A ano,  i čas v mysli připomenout všechny, kteří už s námi nejsou a chybí. Poděkovat     za čas, který jsme mohli společně strávit. A já samozřejmě vzpomínám i na čtyřnohé kamarády a životní parťáky, kteří byli s námi při tom dobrém i zlém, co nás v životě potkalo.

Poslední srpnový den jsem k Velké Kočce za Duhový most doprovodila kočičku, která se před pár lety tak nějak na své životní pouti přidala k nám. Vlastně jsme ji zpočátku ani moc nechtěli, protože jsme si mysleli, že jsme už doma všichni. Časem jsme poznali, jak je neuvěřitelně milá a vděčná a trpělivá. Moc mi chybí.               Vlastně od té doby přemýšlím o tom, že jsem ztratila něco, co jsem vůbec nehledala. A že je to možné. I tak to chodí, velké věci a splněná přání se s odstupem času a jiném úhlu pohledu mohou zdát jalové, naproti tomu naprosto nenápadné životní křižovatky mohou nasměrovat naše kroky do náruče osudové změny.

Tak ať už jsme v životě hledali či nehledali a cokoli ztratili, vzpomínejme na to dobré a v dobrém.

                                                                                                                      Galina Žílová