Vydáno dne 29. 11. 2018Vložil/a: Ing. Marie Šafaříková

První říjnovou sobotu se v Domažlicích uskutečnilo III. Mistrovství České republiky dobrovolných hasičů v disciplínách TFA. Za příjemného, skoro letního počasí, se na krásném domažlickém náměstí představilo celkem 64 nejlepších dobrovolných hasičů z 13 krajů České republiky, chyběl pouze Karlovarský kraj. Zde se mezi těmito borci představil znovu po dvou letech i Martin Novotný z SDH Olešnice, který doplnil reprezentaci Jihomoravského kraje ve složení Michal Skřivánek z Rohatce (vicemistr republiky z roku 2016), Tomáš Máca z Brna – Slatiny (mistr republiky z roku 2016), Erik Jaborník z Velkých Bílovic a Radek Tesař ze Sebranic. Nutno dodat, že platným členem týmu byl i náš „soupeř“ z Pardubického kraje Zdenda Král z Trpína, se kterým jsme se společně připravovali a během závodu jsme se vzájemně podporovali.

Mistrovství ČR však předcházelo krajské kvalifikační kolo, které se uskutečnilo 22. září 2018 v areálu Střední průmyslové školy v Jedovnicích. Do tohoto závodu se mohl přihlásit jakýkoliv dobrovolný hasič z Jihomoravského kraje, a tak zde nechyběla ani kompletní trojice závodníků z SDH Olešnice – Jarda Škorpík, Honza Soukal a Martin Novotný. Trať v Jedovnicích měla téměř totožné parametry jako trať na mistrovství republiky, takže kromě kvalifikace to byl i dobrý trénink pro postupující závodníky. Celá olešnická trojice soutěžila v kategorii do 35 let a jako vždy se nenechala zahanbit a předvedla skvělé výsledky. Honza Soukal se umístil na celkovém šestém místě, Jarda Škorpík vybojoval neoblíbené čtvrté místo a o příčku před ním na třetí pozici doběhl Martin Novotný. Postupový klíč pro reprezentaci na MČR bylo pět nejrychlejších časů z obou kategorií a na základě tohoto klíče bylo vybráno pět výše jmenovaných reprezentantů Jihomoravského kraje.

Trať v Domažlicích byla velmi dobře postavena, za což pořadatelé vděčí domácímu šampionovi z Plzeňského kraje Antonínu Rendlovi, který patří mezi průkopníky TFA v ČR. Celá závodní trať byla složena z celkem čtyř samostatných úseků, při nichž museli všichni hasiči v plné výstroji a povětšinou i s dýchacím přístrojem na zádech například roztahovat a motat hadice, tahat osmdesátikilogramovou figurínu, provést osmdesát úderů v hammerboxu, stavět žebříky, zdolat tři metry vysokou bariéru apod. Některé z těchto disciplín můžete znát i z olešnické soutěže TFA Olé Firefighter, která bude mít v roce 2019 už svůj pátý ročník. Závěrečný čtvrtý úsek byl pak asi nejnáročnější a spočíval ve zdolání Domažlické „šikmé“ věže. Věž je 56 metrů vysoká, na její ochoz vede 194 hodně příkrých schodů a její zajímavostí je, že je o 60 cm odchýlená od svojí osy. Výběh na věž se podobal spíše výstupu na horu, schody byly hodně strmé, místy byly velmi úzké a v plné hasičské výzbroji nebylo jednoduché se zde vůbec pohybovat, natož běžet.

Olešnický reprezentant Martin Novotný se i po zdravotních problémech, které ho trápily celý rok a v Domažlicích běžel teprve svůj třetí letošní závod, dokázal s tratí slušně poprat a obsadil celkové 12. místo v kategorii do 35 let. Tímto výsledkem se oproti roku 2016 zlepšil o 4 místa. Zbytek týmu Jihomoravského kraje potvrdil, že v disciplínách TFA patří náš kraj k těm nejlepším v republice, a zároveň potvrdil výsledky z roku 2016. Michal Skřivánek se stal Mistrem Českém republiky v kategorii do 35 let, Tomáš Máca obsadil úžasné druhé místo v kategorii nad 35 let, porazil jej jen domácí fenomén Antonín Rendl. Skvělé výsledky podtrhl čtvrtým místem v kategorii nad 35 let sebranický závodník Radek Tesař. Jihomoravský tým sice neobhájil Mistrovský titul z roku 2016, ale obsadili jsme fantastické druhé místo za krajem Plzeňským. Pro doplnění ještě nesmíme opomenout super výsledek Zdeňka Krále, který vybojoval páté místo v kategorii do 35 let a dopomohl tak Pardubickému kraji na celkové třetí místo.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří nás již čtyři roky v TFA v Olešnici podporují – hlavně tedy SDH a JSDH Olešnice a také Městu Olešnice. Budeme se těšit na Vaši návštěvu při našem domácím závodě na jaře příštího roku.