Vydáno dne 14. 1. 2019Vložil/a: Ing. Marie Šafaříková34x přečteno

V loňském roce jsme vás informovali o tom, jak funguje a kde všude pomáhá Moravská liga TFA. Podobně jako letos bylo do ligy zařazeno pět závodů TFA – začali jsme v květnu v Trpíně, pokračovali v Olešnici, Sebranicích, Doubravici nad Svitavou a poslední závod se uskutečnil na začátku září ve Velaticích. Všech pět závodů ML TFA v letošní sezóně je sice odběhnuto, naše práce ale rozhodně neskončila a vrcholu celého snažení v tomto roce jsme se dočkali ve čtvrtek 8. listopadu. Stejně jako loni jsme navštívili Kliniku dětské onkologie v Dětské nemocnici v Brně, abychom mohli dětským pacientům kliniky rozdat část z úžasného množství hraček, knížek a společenských her, které naši příznivci a fanoušci, kamarádi a spoluobčané z obcí, kde se závody Moravské ligy odehrávají, během celého roku nashromáždili. Za SDH Olešnice se návštěvy zúčastnil Honza Soukal a Martin Novotný, pro oba to byl hezký a zároveň velmi silný zážitek.

Oproti loňskému roku jsme se ale poučili a vzhledem k množství dárků jsme se je tentokrát rozhodli rozdělit, aby nebyla klinika jednorázově zavalená a přivezli jsme první část. Budeme tak moci děti navštívit znovu a udělat jim radost víckrát. I tak ale bylo všeho hodně, takže se dostane i na pacienty z jiných částí nemocnice.

„Část hraček zůstane tady na oddělení, něco přijde na ambulanci, na rentgen a na další oddělení“, prozradila nám vrchní sestra kliniky Martina Petlachová a dodala: „Před Vánocemi se nám obvykle schází dárků a hraček víc, proto budeme rádi, když se zastavíte i později. Hračky slouží jako odměny za zvládnutí náročných a nepříjemných vyšetření, dárky k narozeninám nebo k svátku i jen tak, pro zpříjemnění pobytu v nemocnici a k ukrácení dlouhé chvíle.“

Jsme vděční, že díky pomoci a dárkům lidí z našeho okolí můžeme přispívat k tomu, aby dětem při náročné léčbě čas v nemocnici rychleji utíkal, mohly se na chvíli zabavit a nemusely tak myslet na nemoci, které je trápí. Radost a vděk jsme pociťovali také z reakcí jejich rodičů, kteří si rádi vyslechli, co a proč děláme a podělili se s námi o jejich příběhy. „My máme u nás ve vesnici také dobrovolné hasiče a až se náš syn uzdraví, chtěl by se taky přidat k hasičům“, svěřila nám maminka jednoho z pacientů. Doufáme tedy, že pro něj bude naše návštěva motivací a že se mu toto přání brzy vyplní.

I přes všechny pozitivní emoce, které naše návštěva v nemocnici vyvolala, se nemůžeme zbavit pocitu, že by bylo mnohem lepší, kdyby tohle všechno nebylo potřeba, kdyby na světě nebyly tak těžce nemocné děti, které si v tak mladém věku protrpí mnohdy víc než někteří lidé za celý život. Z osobní zkušenosti jednoho z členů našeho organizátorského týmu, Martina Sedláka z Velatic, který díky transplantaci kostní dřeně porazil v roce 2004 akutní leukemii, víme, že tato aktivita má smysl a každý zapsaný v registru může dát naději na život dalším lidem.

Na závěr bychom chtěli všem příznivcům, závodníkům i spoluobčanům popřát hodně zdraví a štěstí v novém roce a budeme se na Vás těšit na našich závodech.

Za tým organizátorů Moravské ligy TFA
Veronika Košinová – SDH Velatice a Martin Novotný – SDH Olešnice