Vydáno dne 31. 10. 2017Vložil/a: Ing. Marie Šafaříková121x přečteno

Zdravím všechny čtenáře zpravodaje. Rád bych Vám představil Moravskou Ligu TFA (z anglického Toughest Firefighter Alive – volně přeloženo: nejtvrdší hasič přežívá) a hlavně její vedlejší činnost. V našem okrese (Blansko) se za posledních pár let TFáčko hodně rozjelo, vzniklo spoustu soutěží, ale nám k tomu něco stále chybělo. Tak jsme dali hlavy do hromady, a pro letošní rok přišli s Moravskou Ligou TFA. První ročník byl složený z pěti závodů. V Trpíně, Olešnici, Sebranicích, Velaticích a Doubravici nad Svitavou. Liga je složená ze třech kategorií - muži do 35 let, kterou letos ovládl Martin Břenek z Trpína, muži nad 35 let, kde zvítězil Radek Tesař ze Sebranic a kategorie žen, kde zvítězila Hana Skoupá ze Sebranic. Mezi závodníky jsme měli i mistra a vícemistra republiky z loňského MČR v TFA dobrovolných hasičů, takže o kvalitní konkurenci nebyla nouze.

Ale protože jsme všichni hasiči a až potom závodníci a hasiči jsou tu hlavně od toho aby lidem pomáhali, chtěli jsme i mi nějak pomoci. Jeden z našich kamarádů, závodníků a spolupořadatelů Martin Sedlák z Velatic dávno před touto ligou vyhrál svůj nejtěžší závod, kdy díky dárcovství kostní dřeně vyhrál nad zákeřnou leukemií. To jen díky nějakému úžasnému člověku může být stále mezi námi. Z tohoto příběhu vzešla myšlenka toho, že bychom mohli v rámci Ligy více zpropagovat dárcovství kostní dřeně. V rámci každého závodu jsme rozdávali materiály od Českého národního registru dárců kostní dřeně, Martin vždy v úvodu řekl pár slov o tom co dárcovství znamená, co obnáší a hlavně komu a jak pomáhá. Bohužel nemáme přesná čísla těch, kteří se díky této naší akci rozhodli do registru dárců vstoupit, ale co víme určitě, že jich bylo minimálně 12. Přesně tolik skvělých lidí se do registru přihlásilo na posledním závodu v Doubravici nad Svitavou, kde se nám ve spolupráci s Nemocnicí Boskovice povedlo zařídit provizorní odběrové místo. Bylo tak možné se do registru dárců přihlásit přímo v místě závodu. Pro někoho je to možná malé číslo, ale my jsme za něj moc rádi a všem dobrovolníkům děkujeme. Kdokoliv z těchto dvanácti skvělých lidí může jednou zachránit něčí život a někomu se tak na vždy zapsat do srdce i do života. A zachraňovat životy je přece jeden z hlavních úkolů HASIČŮ.

My však nejsme žádní minimalisti a tak jsme přidali ještě něco dalšího. Když kohokoliv zasáhne podobná nemoc jako Martina je to vždy velmi smutné a náročné, ale když se to přihodí dítěti je to ještě horší. Tak jsme ve spolupráci s Onkologickým oddělení Dětské nemocnice v Brně uspořádali sbírku hraček pro děti. Sbírka byla součástí každého závodu a reakce lidí byla úžasná. Podařilo se nám tak nashromáždit opravdu „hromadu“ plyšáků, autíček a panenek. Hračky nám nosili jak závodnici, tak i naši kamarádi a spoluobčané ze všech obcí kam Liga zavítala. Ve čtvrtek 12. října jsme měli krásnou povinnost, a to předání hraček dětem v Dětské nemocnici v Brně. Nikdo z nás s podobnou akcí neměl moc zkušeností, takže jsme nevěděli, co nás čeká. Sám za sebe můžu říct, že to byl velmi krásný a silný zážitek. Všechny děti byly naprosto úžasné, moc šikovné a rodiče vděční. Ze začátku, když se jim do pokoje nahrnulo plno lidí v uniformách, byly překvapené a trošku stydlivé, ale to brzo přešlo, a už jen zářily úsměvy. Jejich úsměvy a radost byly pro nás obrovskou odměnou a velkou motivací pro další spolupráci. S vrchní sestřičkou z oddělení jsme zůstali v kontaktu a chystáme další akci na příští rok. Protože hraček bylo opravdu hodně, tak se dostanou na všechna oddělení napříč Dětskou nemocnicí. Všem, kdo se na sbírce hraček podíleli, moc a moc děkujeme, dětem přejeme hodně zdraví a trpělivosti, a už dnes se moc těšíme na další návštěvu.

Závěrem chci poděkovat našim rodným obcím, SDH a JSDH, všem sponzorům, všem těm co nám pomáhali, přispěli a podporovali nás. Zároveň bych chtěl všechny pozvat na druhý ročník Moravské Ligy TFA v roce 2018. Zájemci se mohou vše všechno dozvědět na našich Facebookových stránkách: Moravská liga TFA. Budeme se moc těšit na nové závodníky, nové výzvy a nové kamarády. MN

Události ze sezóny mladých hasičů

I tento rok jsme nezaháleli a aktivně se zapojili do mnohých soutěží a akcí v našem okolí. Přes zimu jsme navštěvovali sportovní halu u základní školy, kde jsme hráli především různé hry jako např. florbal, fotbal, vybíjenou apod.

V dubnu nám počasí dopřálo a my konečně vyrazili trénovat ven. Mohla začít příprava na první velký závod - jarní kolo hry Plamen, které se letos konalo v Ráječku. Tato soutěž obsahuje 4 disciplíny, pro nás je na přípravu nejtěžší. V hlavních disciplínách (požární útok a požární útok CTIF) naše družstvo mladších obsadilo poměrně dobrá místa (10. a 13. z 28). S horšími výsledky jsme se museli spokojit u štafet. Tato soutěž se sčítá i s podzimními výsledky předešlého roku, takže naše konečná příčka obsadila 16. místo z 41. Od června se naši mladí hasiči účastnili již tradičních soutěží, kde dominující disciplínou byl Požární útok. První takové závody absolvovali v Rájci. I když tato soutěž spadá pod okresní ligu, tak naše děti zabodovaly a skončily v půlce tabulky.

10. června někteří vyrazili na Turistický pochod do Bolešína.

Přes prázdniny jsme si dali oddech od závodů a pomalu se připravovali na Křtěnovskou zástavu.

Od 4. do 6. srpna jsme poprvé absolvovali víkend v hasičské zbrojnici. První den jsme uspořádali táborák, a pak se vydali na stezku odvahy, kterou zvládli všichni. Za statečnost byly děti odměněny. Druhý den na nás čekal přespolní běh, kdy děti byly rozděleny na 4 skupiny. Odpoledne zbyl čas na vodní radovánky. Večer už na děti čekal výjezd. Mohly si vyzkoušet, jak se hasí skutečný oheň. Následující den nás čekal výlet na hrad Pernštejn. Předtím než jsme ukončili náš pobyt v hasičské zbrojnici, tak proběhlo vyhodnocení sobotního běhu. Snad se podaří i příští rok zorganizovat podobnou akci.

září se konaly Dětské závody na domácí půdě, kde jsme přivítali rekordní počet přihlášených družstev na tuto soutěž – celkem 15 družstev.

O týden později (7. října) jsme završili letošní závodní sezónu. Konalo se totiž podzimní kolo hry Plamen. Velice milým překvapením byl úspěch na štafetě dvojic, kde mladší žáci skončili na 7. místě ze 42 družstev. V přespolním běhu jsme bohužel nasbírali několik trestných bodů, ale i přesto jsme zůstali v polovině tabulky. Starším žákům se moc nezadařilo. Snad se nám podaří ještě naše výkony na jarním kole vylepšit. Během listopadu začneme chodit opět do sportovní haly.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří nás v tomhle sportu podporují. Těm, kteří pomáhají s činností mladých hasičů. Chtěl bych poděkovat také rodičům za spolupráci a dopravu na závody.

Jiří Prudký – vedoucí mládeže