Vydáno dne 6. 9. 2021Vložil/a: Ing. Soňa Večeřová, Ph.D28x přečteno

Po roční nucené přestávce se v neděli 22.08.2021 uskutečnil 6. ročník závodu TFA Olešnice (nejtvrdší hasič přežije). Tentokrát díky novému partnerovi Železárny Štěpánov, a hlavně díky spolupráci s Alčou Zemánkovou, pod novým názvem TFA Olešnický Železňák. Závod proběhl v příjemném, na srpen chladnějším, počasí. Zúčastnilo se jej celkem 12 žen, 27 mužů ve věku do 35 let a 10 mužů ve věku nad 35 let. Nový sponzor nám dodal krásné nové putovní poháry v podobě železných palic, kdy každá váží asi 20 kg. Dvě palice nakonec putovali pouze přes kopec do Trpína, kdy kategorii žen ovládla Martina Švábová, před Editou Šuterovou ze Sebranic a třetí místo brala Míša Honsová z Petrůvek. K Míši musíme ještě dodat, že o týden později se stala také mistrní ČR v TFA dobrovolných hasičů. V kategorii mužů do 35 let zvítězil v Olešnici poprvé Zdeněk Král z Trpína, před Michalem Skřivánkem z Rohatce a třetí byl opět zástupce Trpína Martin Břenek. Michal Skřivánek se později stejně jako Míša stal mistrem ČR v TFA. Třetí kategorii ovládl šampion Tomáš Máca z Brna Slatiny, druhé místo vybojoval Marek Víšek z HZS Pardubického kraje a bronz si odvezl Petr Slouka ze Sokolnic. I ve třetí kategorii na MČR v TFA se stal vítězem účastník ze závodu v Olešnici, a to Tomáš Máca, tyto výsledky hovoří o vysoké kvalitě olešnického závodu.

Všichni závodníci podali skvělé výkony a výborní byli i všichni olešničtí fanoušci, kteří na závod dorazili. Všem patří velký dík. Obrovské poděkování patří všem našim partnerům a podporovatelům, díky kterým můžeme závod pořádat na stále vyšší úrovni, mezi ně patří již zmíněné Železárny Štěpánov, dále pak Řeznictví pana Šutery, společnosti Agrobed Tomáš Bednář a velký díky za krásné ceny pro závodníky patří také Papačkám od Lůcy. Poděkovat musíme také městu Olešnice a panu starostovi, za jeho účast při závodě.

Na závěr chci poděkovat ještě všem členům SDH a JSDH Olešnice, kteří se na šestém ročníku podíleli, bez nich by to prostě nešlo. Těším se zase za rok, snad ve standartním květnovém termínu.

 

Dva dny po soutěži TFA byli olešničtí hasiči společně s hasiči z Podolí u Brna, Doubravice nad Svitavou a Velatic, jako zástupci Moravské ligy TFA navštívit dětský tábor, který pořádá Nadační fond dětské onkologie Krtek.

V loňském roce jsme se (Moravská liga TFA) stali oficiálním partnerem Nadačního fondu dětské onkologie Krtek a když jsme letos v květnu Krtkovi předávali šek na 20 300,-, dozvěděli jsme se, že Krtek pořádá pro děti letní tábor. Trvalo to jen pár vteřin, kdy jsme se na sebe s paní Kroupovou, ředitelkou Krtka, podívali a bylo jasné, že myslíme na to stejné. Měli jsme společný nápad, že děti na táboře navštívíme, a to v plné polní i s hasičskou technikou. Stalo se v úterý 24.08.2021, kdy jsme s dvěma cisternami a jedním dopravním automobilem vyrazili na Vysočinu do krásné obce Milovy, kde právě probíhal výše uvedený tábor. Z celého týdne nám vyšlo vůbec to nejhorší počasí a skoro celý den pršelo. Přesto nás čekalo úžasné přivítání od téměř 80 dětí a jejich instruktorů, děti byly na počasí skvěle připravené a natěšené na nové zážitky. Na čtyřech stanovištích jsme jim předvedli techniku, výstroj hasiče při požáru, děti si také vyzkoušely požár hasit a zkusily si i jednu disciplínu z TFA, a sice přemísťování figuríny. Děti byly moc pozorné a zvídavé, měly spoustu dotazů, a ne na všechny bylo lehké odpovědět.

Překvapivý byl dotaz na to, jestli jsme byli zasahovat na Moravě po tornádu. Všechny děti poté s velkým zaujetím poslouchali Martina Sedláka z Velatic, který byl na místě se svojí jednotkou hned ráno po této katastrofě a svůj silný zážitek dětem vylíčil.

Náš dopolední program jsme zakončili tím, že si mohli malí táborníci vyzkoušet hašení z lafetové proudnice na tatře JSDH Podolí. Rozzářené oči dětí, když lezly po žebříku na tatru, pro nás byly tou největší odměnou.

Táboru se zúčastnily jak děti, které prošly onkologickou léčbou, tak i ty, které tento těžký boj aktuálně svádí a také jejich sourozenci. Děti celá naše návštěva moc bavila, tudíž nic nebrání tomu, abychom je v roce 2022 přijeli opět navštívit, už teď se těšíme.

 

Na závěr celého článku můžeme ještě uvést, že oproti měsícům červen a červenec byl pro olešnické hasiče, alespoň srpen klidnější, co se výjezdů týče. Kdy jsme zaznamenali pouze jednu událost, a to spadený strom do elektrického vedení v Rozseči nad Kunštátem.

 

 

 

                                                                                              Za JSDH a SDH Olešnice

Martin Novotný