Vydáno dne 9. 6. 2023Vložil/a: Ivana Kozlová

Dne 7. 5. 2023 proběhl již po osmé téměř tradiční olešnický hasičský závod TFA. Jednalo se o třetí závod pod názvem Olešnický Železňák, což neznamená nic jiného, než to, že hlavním sponzorem akce zůstaly Železárny Štěpánov, a tak se mohli závodníci ve třech kategoriích poprat o putovní pohár inspirovaný „Thoriovým kladivem“. V letošním roce se závodu zúčastnilo rekordních 70 závodníků, kdy startovní listina byla plná už dva týdny před závodem a bohužel jsme museli několik zájemců i odmítnout. Závodníci byli rozděleni do třech kategorií, kdy o vítězství bojovalo celkem 13 žen, 40 mužů ve věku do 35 let a 17 mužů ve věku nad 35 let.

Všichni závodníci předvedli úžasné výkony a většina zaznamenala i meziroční zlepšení svého času. Díky tomu, že naše trať zůstává stále stejná, můžou se závodníci porovnat i s předešlými lety. Ti nejlepší z mužských kategorií stlačili čas na časomíře hluboko pod tři minuty, což byly opravdu neskutečné výkony. Nejrychlejší žena hranici třech minut také atakovala a to časem 3.00:90. Nejlepší z nejlepších si mezi sebou rozdělili opravdu unikátní putovní poháry, v podobě našich kladiv a ve finále si pouze jedno našlo nového „majitele“. V kategorii žen suverénním výkonem obhájila vítězství Kateřina Vodičková z Rokytnice nad Rokytnou. Druhá s odstupem čtrnácti vteřin skončila Petra Čaganová z Nižních Lhot a bronz brala Kristýna Kachlíková z Dražovic. V kategorii mužů do 35 let jsme měli v Olešnici vzácnou návštěvu z reprezentace HZS ČR a to Michala Brousila z Písku, který je vítězem mnoha mezinárodních soutěží podobného typu. Od Michala jsme čekali těsný souboj s jeho kolegou z reprezentace a skoro domácím Zdendou Králem z Trpína. Byť kluci závodili každý v jiné kategorii, tak výkonnostně jsou na tom velmi podobně. Michal Brousil svoji kategorii nakonec ovládl a to před Ondrou Rybníkářem z Blatnice pod Svatým Antonínkem a loňským vítězem Michalem Skřivánkem z Rohatce. Třetí kategorii si podmanil výše jmenovaný zástupce z Trpína Zdeňa Král, který za sebou ve velmi těsném souboji mezi kategoriemi nechal Michla Brousila o pouhé tři vteřiny. Druhé místo v kategorii nad 35 let vybojoval Jirka Tkaný z Babic a bronz si odvezl Josef Sochor zástupce HZS Pardubického kraje.

Závodu se samozřejmě zúčastnili i místní borci, kdy Martin Novotný v kategorii do 35 let bral desáté místo, Honza Soukal mezi staršími muži skončil pátý a zástupce SDH Koroužné, ale také JSDH Olešnice Pepa Dvořáček doběhl pro jedenácté místo v kategorii do 35 let.

Všem závodníkům patří velká gratulace za jejich skvělé výkony, velký dík za úžasnou atmosféru, kterou mezi sebou dokážou vždy vytvořit a také ještě jedno velké poděkování za jejich disciplínu, díky které měl závod spád.

Na závěr musí přijít obrovské poděkování, protože vzhledem k počtu závodníků byl letošní ročník asi nejnáročnější, ale zároveň velmi povedený. Za to vše patří velký DÍK především členům SDH a JSDH Olešnice, kteří se na závodě podíleli. Dále chceme moc poděkovat všem olešnickým občanům, podnikatelům a firmám, kteří náš závod jakkoliv podpořili. Mezi ně patří již zmíněné Železárny Štěpánov, dále pak Řeznictví pana Šutery, společnost Agro běd Tomáš Bednář. Poděkování míří také do Velkého Tresného firmě Uniman a dále pak děkujeme panu Petru Dvořáčkovi a jeho Utopencům z Hastrmanů. Velký dík za krásný dort pro závodníky patří také Papačkám od Lucy. Poděkovat musíme i městu Olešnice a panu starostovi, za jeho účast při závodě. A velký dík si také zaslouží všichni diváci, kteří na závod dorazili a podpořili místní závodníky a dokreslili atmosféru celého dne. Už teď se moc těšíme na 9. ročník závodu TFA Olešnice, na kterém se opět sejdeme v květnu roku 2024.

Za TFA tým Olešnice Martin Novotný

Celou fotogalerii najdete na webu: https://mltfa.cz/galerie/