Vydáno dne 15. 1. 2005 | Vložil/a: Ing. Marie Šafaříková | x přečteno

Bude jistě záležet na nás všech, jakým rokem bude rok 2005 v Olešnici. Již dnes je zřejmé, že bude ve znamení řady změn, které se dotknou obrazu Olešnice, a to nesmazatelně na desítky let. Rok 2005 totiž bude rokem, kdy se budou realizovat nejvýznamnější vodohospodářské stavby, jaké se kdy na území města realizovaly. Po ničivé povodni v roce 2002 se ukázala jako nedostatečná protipovodňová opatření v údolí Veselského potoka a jeho přítoků v případě velké povodně. Po odstranění následků povodňových škod, které si vyžádaly milióny korun, proběhla řada jednání za účasti odborných firem, správce vodního toku, řady majitelů nemovitostí, zastupitelstva města i kraje. Po dvouleté náročné přípravě je jasné, že se našla nejenom vůle a ochota majitelů pozemků, správce vodního toku stavbu protipovodňových opatření realizovat, ale že se především našly finanční prostředky na přípravu projektové dokumentace ve výši bezmála 1 mil. korun. Co je nejdůležitější, je skutečnost, že se našly finanční prostředky na jejich realizaci. Městečko Olešnice tak bude místem, kde bude postaveno pět retenčních nádrží (takzvaných suchých poldrů), které mají zadržet až 300 tisíc m3 povodňové vlny. Budou to: nádrž mezi Dolním a Horním rybníkem nad Obecním rybníkem (mimochodem i Horní rybník bude v roce 2005 správcem toku kompletně rekonstruován nákladem cca 6 mil. Kč), dále nádrž pod Veselskou cestou, nádrž pod Ústupskou cestou k Boží muce, největší nádrž v místech stávající nádrže pod Obecním rybníkem a nádrž nad ulicí V Lukách na místě současné nádrže. Výše nákladů není dosud známa, protože výběrová řízení na dodavatele budou teprve prováděna, avšak z projektové dokumentace vyplývá, že náklady budou bezmála 30 mil. korun. Podmínkou státní dotace je dokončení díla do konce roku 2005. Lze proto očekávat velmi intenzivní výstavbu, zvýšený provoz mechanizace, a to nejen v lokalitách výstavby. Po ukončení stavby by měla být povodněmi často ohrožovaná místa úzkého koryta Veselského potoka a jeho přítoků významněji chráněna a mělo by být zabráněno ničivým následkům povodně tak, jak ji máme v paměti z roku 2002.

Město Olešnice musí s omezenými finančními zdroji, které jsou stejné jako příjmy dalších obcí a měst, velmi zvažovat, kam investovat. Volných prostředků na investice je rok od roku méně, protože daňové příjmy se zdaleka nezvyšují tak, jako mandatorní výdaje, které jsou kladeny na samosprávy měst a obcí. Stejně tak daňová zátěž a řada různých jiných poplatků „ukousla z koláče“ příjmů města v roce 2004 zase o hodně větší sousto než v letech předchozích. Z výše uvedeného vyplývá jednoznačný záměr zastupitelstva vkládat vlastní zdroje města do investic uváženě, a to především do projektů, na kterých se podílí stát či fondy EU.

Do konce srpna tak bude realizována výměna půl kilometru dlouhého vodovodního přivaděče z původně v roce 1958 položených azbestových trubek za litinové potrubí. Zde přispěl stát částkou 1,2 mil. Kč z 2,6 mil. Kč celkových nákladů stavby. Očekává se rozhodnutí o přidělení dotace na „Rekonstrukci přístupových cest k turistickým cílům“. Do tohoto projektu z programu Phare se přihlásilo město s požadavkem na dotaci na rekonstrukci cest k lyžařským vlekům. Protože byla přidělena dotace ve výši 400 tis. Kč na zpracování projektové dokumentace v programu EU SROP, byly zahájeny práce na projektování záměru modernizace lyžařského areálu a dostavby turistické ubytovny. Tento záměr chce město předložit jako svůj projekt k získání dotace na realizaci akce. Pokud bude město úspěšné v obou výše uvedených žádostech o dotaci z fondů EU, bude nutné zainvestovat vlastní zdroje z investičního úvěru. Ten by však díky uhrazeným splátkám z dříve přijatých úvěrů neměl významněji omezit menší investiční aktivity města.

Je dlouholetou zkušeností samosprávy města, že řada dotačních titulů, které se otevírají, je v podmínkách města nerealizovatelná, protože podporované aktivity jsou pro Olešnici zbytečné (preferovali by pouze úzkou část populace). Často je podíl vlastních zdrojů tak vysoký, že by se v případě přijetí dotace místo vlastního přínosu dostalo město do „dotační pasti“ způsobené buď příliš velkým dluhovým zatížením anebo vysokým nárůstem provozních nákladů na realizované investice. Velké problémy má řada obcí a měst s neuváženými investicemi do oblasti bytových domů, penzionů, domů s pečovatelskou službou, domovů důchodců, rozšiřování kanalizací, budování ČOV apod. Je škoda, že řada státem požadovaných investic není formou dotací podporována, přestože je stát po obcích často přímo zákonem vyžaduje. Starosti obcím činí povinnost rekonstruovat školní stravovací zařízení tak, aby byla v souladu s patřičnou vyhláškou. Rekonstrukci školní kuchyně nenajdeme v žádném dotačním titulu ani státu ani EU, přesto by náklady na ni měly v Olešnici činit bezmála 4 mil. Kč. Realizace z vlastních zdrojů městečka Olešnice a „přiškolených“ obcí by minimálně na 3 roky znemožnila jakékoliv další investice v regionu, což jistě ovlivní rozhodování zastupitelstev.

Na závěr ještě ohlédnutí za rokem 2004. Ten byl z pohledu investic na území města jednoznačně úspěšným. Řadě investorů se podařilo realizovat stavby, opravy a rekonstrukce, které dlouho připravovali. VÚM Olešnice dokončil výstavbu tělocvičny a zahájil rekonstrukci a výstavbu ubytovacího zařízení s učebnami a kuchyní v objektu v ulici V Domkách. Město vybudovalo nové hřiště s umělým povrchem u základní školy a umožnilo využití zahrady kulturního domu bez ohledu na klimatické podmínky realizací stavby dřevěného přístřešku. Pozitivně se změnila tvář města rekonstrukcí věže římskokatolického kostela sv. Vavřince na náměstí, pokračováním opravy fasády evangelického kostela či pokračováním oprav fasád rodinných domů. Kulturní a společenský život se nadále rozvíjel řadou dnes již tradičních akcí. Také podnikatelské subjekty přispěly v uplynulém roce k rozvoji svých firem výstavbou a rekonstrukcí provozů. Že ovšem není možné vyjádřit nad vším, co se v Olešnici událo a děje, své uspokojení, je zřejmé. Na některých kulturních a společenských akcích se podílí jen úzký okruh nejaktivnějších členů různých spolků a organizací, velké množství kulturních a společenských akcí je navštěvováno občany spíše nahodile a vůle podílet se na společenském životě ve městě se příliš nezvyšuje. Spíše lze říci, že naopak je možné vysledovat v řadě případů spíše lhostejnost až apatii k negativním jevům, kterých jsme svědky. Poničená fasáda nové tělocvičny, zlámané vysázené stromky u rybníku Pod Sekerou, stovky nedopalků a krabiček od cigaret povalujících se vedle lahví na náměstí mají své „autory“, kterých si jen sotva kdo všimne. Tak lze do roku 2005 vyslovit za zastupitelstvo města jedno přání: Je-li město Olešnice místem, kde žijí, pracují, učí se stovky olešnických občanů, kteří mají ke svému městu dobrý vztah, neměli by přehlížet špatné skutky těch, kdo nemají dobrý vztah ani k městu, místu svého bydliště, ale často ani ke studiu či práci. Věřím, že společným úsilím všech nás, kdo v budoucnost našeho města věří a hodlají pro něj něco učinit, bude rok 2005 úspěšný.

PaedDr. Zdeněk Peša, starosta