Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Olešnice
MěstoOlešnice
static-foto
static-foto-podstrana

Město

Olešnice

Olešnice je trojúhelníkové městečko na Boskovicku ležící na Hornosvratecké vrchovině, která je součástí Českomoravské vrchoviny. Je přirozeným centrem severozápadního okraje okresu Blansko (kraj Jihomoravský). Okolí města sousedí s moravským okresem Žďár nad Sázavou (kraj Vysočina) a českým okresem Svitavy (Pardubický kraj). Město se nachází na moravské straně zemské hranice.

Olešnické muzeum strašidel

StrašidlaSklepení bývalé ledárny, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar. Bylo postaveno pod bývalým hřbitovem na počátku 19. století. Od poloviny 20. století nebylo využíváno. Nové využití našlo sklepení otevřením muzea pověstí Olešnicka v r. 2003. Autorem pověstí ve vyprávění je PaedDr. Zdeněk Peša, autorem figurín strašidel a postav Mgr. Blanka Kudová.

Muzeum najdete na náměstí Míru proti radnici č. p. 20, pod kostelem.
Otevřeno: ČERVENEC–SRPEN v době od 9:00–16:00 hod. denně.

Vstupenky zakoupíte naproti muzeu v budově radnice č. p.21.

Vstupné:
Dospělí: 50 Kč
Děti: 30 Kč

Úvod - zvukový soubor mp3 (841.55 kB)

Pro zvětšení klikni na fotografii

BLUDIČKA, SVĚTLUŠKA

Když skončily Napoleonovy války, prošla francouzská vojska naším krajem. Po vojně, na olešnickém pivovaře si lidé radostně připíjeli večer co večer šťastni, že vojna, která nešetřila majetek, avšak ušetřila v kraji životů, je pryč. Přišel krásný letní večer o žních, a teprve za tmy přišel do hospody na pivovaře mladý rolník z Veselky.

ĎÁBEL (čarodějná knížka)

V mnoha generacích majitelů olešnického mlýna, ležícího při silnici do Crhova, se vypráví tento příběh mlynáře. Je o jeho setkání s mocnostmi pekelnými. U mlynáře bychom spíše čekali nějakou tu neplechu páchanou na něm vodníkem, ale o vodníku nic nevíme. Zato o čertech a o čarodějné knížce se zachovala tato pověst.

HASTRMÁNKA (Vodník)

Na Závrší, na odvrácené straně kopce směrem ke Lhotě, nad obloukem cesty do vsi v zalesněném údolí, vyvěrá ze skály silný pramen. Studánka, která napájí potůček protékající Lhotou, nese jméno Hastrmánka. Jméno dostala od hastrmana, jak se u nás v kraji říká vodníkům. Tento vodník je dnes už starý mrzout a lidem se neukázal mnoho let. Před více než sto lety sice také nebyl nejmladší a mrzout byl také, avšak tenkrát se lidem nejen ukázal, ale dokonce je potřeboval ku pomoci.

HEJKAL

V hlubokých lesích kolem Svratky pobýval lesní muž Hejkal. Byl to stovky let starý mechem obrostlý mrzout. Celé dny stál bez pohnutí mezi stromy a jen občasným výkřikem, který děsil dřevaře, dával o sobě vědět.

NA SPRAVEDLNOSTI (Kat a žena na pranýři)

Městečko Olešnice mělo mnoho privilegií udělených majitelem panství či panovníkem. Mělo též hrdelní právo. To spočívalo v pravomoci purkmistra a konšelů soudit hrdelní zločiny a rozsudky na území městečka vykonávat. V těchto dobách si sice olešničtí měšťané vydržovali ozbrojenou stráž, která bděla nad jejich bezpečím ve dne a ponocné hlídající v noci, avšak kata měla jen velká města.

NEVĚSTA V RAKVI

Příběh starý, poučný, děsivý i s dobrým koncem se vypráví o domě č. p. 116 v Olešnici. Tenkrát v tomto domě vdávali dceru. Ženich byl z dobrého rodu olešnických hospodářů a ani nevěsta nebyla chudobná.

POLEDNICE, DIVOŽENKA, ČARODĚJNICE

Kopce strmě se zvedající nad Moravskou stranou dostaly název Moravské Vrchy. Říkalo se jim zkráceně „Vrchy" a chodilo se za Vrchy - později tedy na „Závrší". Říkalo se, že právě tam tancují divoženky - divé ženy. Zde na vzdáleném místě od lidí měly klid ke svým rejdům. Klid rušili jen čas od času lidé na Klimentově poli nebo ženské, jdoucí s klestím či na houby. To se pak divoženky stáhly hlouběji do lesa.

RARÁŠEK

Na Vejpustku v domě č. p. 48 žil chalupník s chalupnicí a k tomu kupa dětí. V nízké dřevěné chaloupce třeli bídu s nouzí. Na jaře se roznemohl chalupník. Chalupnice si už nevěděla rady, jak nakrmit děti. Tehdy si vzpomněla na vyprávění báby, o které lidé říkali, že byla tak trochu čarodějnice.

ZKAMENĚLÁ SVATBA POD LOUKOU (ženich a nevěsta)

V pověstech Olešnicka najdeme také panskou svatbu. Pověst vypráví, kterak si dcera louckého hradního pána brala šlechtice přiměřeného urozeností, bohatstvím i věkem.

ZRÁDNÁ DĚVEČKA (Oběšená)

Další příběh, který se v kraji vypráví, nás přivede do doby třicetileté války, kdy v kraji zle hospodařila švédská vojska. V té době prý stávala pod Nyklovicemi u Olešnického potoka vesnice Kamenec.

Město

Mobilní rozhlas

Zde se můžete přihlásit k odebírání hlášení obecního rozhlasu:
https://olesnice.munipolis.cz

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Svoz odpadů

Září 2024
Po Út St Čt So Ne
26 27
28 29 30 31 1
2 3 4
5
6 7 8
9 10
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24
25 26 27 28 29
30 1 2
3 4 5 6
Kalendář svozu odpadu

Svátek

Dnes je 17.9.2024

Svátek má Naděžda

Zítra má svátek Kryštof

Mohlo by Vás zajímat

parallax-title